1794. a väljalastud USA hõbedollari „Vabadusjumalanna“ koopia


See hõbedollar, mis kujundusest tulenevalt sai nimeks Flowing Hair dollar (ingl lehvivate juuste dollar), oli esimene USAs vermitud sellise nimiväärtusega münt.

Kuni 1791. aastani ei suudetud riigis kuidagi kokku leppida ühisvaluuta ja mündikoja suhtes. Alles 1792. aastal võeti president George Washingtoni õhutusel vastu mündivermimise seadus, mille alusel asutati ametlikult rahapaja ning võeti vastu otsused müntide suuruse ja kujunduse kohta. USA dollarile sai eeskujuks Hispaania dollar, mida tol ajal kasutati ulatuslikult Põhja- ja Lõuna-Ameerikas.

Pärast õiguslike aluste korrastamist ja rahapaja rajamist asuti 1794. aasta algul lõpuks tegutsema. Esimese hõbedollari kujundamine usaldati graveerijale Robert Scottile. Mündivermimise seadust järgides valis ta mündi esiküljele lehvivate juustega Vabadusjumalanna portree ning tagaküljele USAd sümboliseeriva kotka. Kui valitsuse esindajad olid disaini pisut parandanud, hakkas Scott mündivorme valmistama. Selleks kulus palju aega ja jõudu, hõbedollarist pidi ju saama USA sellal suurima nimiväärtusega münt, millele oli oodata oma maa avalikkuse ja välisriikide esindajate erilist tähelepanu.

Robert Scotti loodud dollarit vermiti kaks aastat. Enesestmõistetavalt peeti piiratud tiraažiga, huvitavalt kujundatud raha juba XIX sajandist alates maailma üheks hinnalisemaks mündiks. 2005. aastal sai sellest hõbedollarist kõige kallim münt, 2013. aasta algul pälvis see taas selle nimetuse. Uusimatel andmetel tõusis hästi säilinud 1794. aasta USA dollari hind üle 10 miljoni dollari.
 

  • Saadaval ainult Eesti Mündiäris!
  • Kaetud puhta kulla ja värvilise trükiga
  • Rangelt piiratud tiraaž - ainult 250 tk
  • Koopia on esinduslikus karbis
  • Hind - ainult 49 (+ saatmis- ja pakendamiskulud 4,99 €)


Mündi esiküljel on lehvivate juustega Vabadusjumalanna. Portreed ümbritseb 15 tähte, mis sümboliseerivad viitteist tollal USA põhiseaduse kinnitanud osariiki. Ülal on sõna LIBERTY (vabadus), all originaalmündi väljalaskeaasta 1794.

Mündi tagaküljel on USA vapp – tiibu sirutav kotkas, keda ümbritseb lehtedest vanik. Serva juures on kiri UNITED STATES OF AMERICA (Ameerika Ühendriigid). All olev sõna COPY (koopia) viitab sellele, et tegemist on originaalmündi koopiaga.

Koos mündiga saate autentsust tõendava sertifikaadi.

 

Täpsed andmed
Vermimisaasta:
2016
Metall:
Vask-nikkel, kaetud puhta 24-karaadise kullaga
Läbimõõt:
33,0 mm
Mass:
15,0 g
Nimiväärtus:
$ 1
Kvaliteet:
Proof-like
Tiraaž:
250 tk

Jah, tellin mündi Vabadusjumalanna“ 49 eurot (+ pakkimis- ja saatekulud 4,99 eurot). Arve tasun lähimas postkontoris saadetise kättesaamisel.

Võin mündi tagastada 15 päeva jooksul selle kättesaamisest.

Teie saadetis jõuab kohale 3-5 tööpäeva jooksul.

Annan vabatahtlikult oma isikuandmed ja nõustun, et neid kasutatakse ettevõtte Eesti Mündiäri tellimuse täitmise ja otseturunduse eesmärgil, vastavalt Eesti Vabariigi isikuandmete kaitse seadusele.