25. septembril Eestisse saabuv paavst Franciscus pole mitte esimene paavst, kes on otsustanud meie riiki külastada. 1993. aastal käis Eestis ka tema eelkäija Johannes Paulus II (1920–2005). Noore riigi jaoks oli see suur tunnustus. Kahe Eestit külastanud paavsti auks oleme koostanud nende paavstiks olemise ajal emiteeritud müntidest koosneva komplekti. 

Mõlemat paavsti ühendab lisaks Eesti ja teiste Baltimaade külastamisele ka fakt, et nii Johannes Paulus II kui ka Franciscus on esimesed oma riigi esindajad, kes nii kõrgele ametikohale jõudsid. Mõlemad on humaansed, tagasihoidlikud, omakasupüüdmatud ja soovivad tuua kirikuellu värskeid tuuli ning tugevdada uskudevahelist dialoogi.

Miks tasub seda komplekti tellida?

  • Pühendatud kahele silmapaistvaimale paavstile läbi ajaloo
  • Autentsed Vatikani mündid - 200 liiri ja 50 senti
  • Elegantses karbis
  • Kõik see ainult 49 € (+ saatekulud 5,99 €)

Mõlemad mündid on vermitud paavstide ametiajal. Ühe mündi esiküljel on Johannes Paulus II portree. Serval olev kiri märgib tema tiitlit ja mündi väljalaskeaastat (1993). Mündi tagaküljel on kivitahvlid Jumala kümne käsuga. Ülalolev kiri märgib mündi vermimispaika ja all nimiväärtust (200 liiri).

Komplekti teise mündi esiküljel on paavst Franciscuse portree. Seda ümbritsev kiri märgib mündi väljalaskepaika ja -aastat (2014). Tagaküljel on Euroopa kaart, mille kõrval on mündi nimiväärtust (50 eurosenti) märkiv tekst.

Koos mündikomplektiga saadame autentsust tõendava sertifikaadi, millelt leiate müntide parameetrid.

Täpsed andmed
Johannes Paulus II:
Vermimisaasta:
1993
Metall:
pronks
Läbimõõt:
24,0 mm
Mass:
5,0 g
Vermija:
Vatikan
Nimiväärtus:
200 liiri
:
Franciscus:
Vermimisaasta :
2014
Metall :
messing
Läbimõõt:
24,25 mm
Mass:
7,8 g
Vermija:
Vatikan
Nimiväärtus :
50 eurosenti

Johannes Paulus II

Johannes Paulus II, kelle ilmalik nimi oli Karol Józef Wojtyła, sündis 18. mail 1920 Poolas Wadowices. Karol oli kaheksa-aastane, kui suri tema ema, ning poisi kasvatas üles isa. 1938. aastal koliti Krakowisse, kus Karol Wojtyła astus ülikooli. Seal ilmnesid nooruki anded – ta kirjutas näitemänge ja lõi kaasa teatris ning õppis ära lausa 12 võõrkeelt. Tegevusrohke tudengielu lõppes 1939. aastal, kui puhkes teine maailmasõda. 1941. aastal suri ta isa ja tulevane paavst jäi ihuüksi. See kaotus viis Karoli mõtted preestriametile. 1942. aastal hakkas Karol Wojtyła käima põrandaaluses vaimulikus seminaris Krakowis.

1978. aasta augustis valis konklaav, milles osales ka kardinaliks saanud Karol Wojtyła, paavstiks Johannes Paulus I, kuid mitte keegi ei osanud arvata, et see paavst on ametis vaid 33 päeva. Oktoobris tuli kardinalidel koguneda veel ühele konklaavile. Sellel valiti paavstiks Wojtyła. Austades ootamatult surnud eelkäijat, võttis ta endale nimeks Johannes Paulus II. Oma ametiaega alustas uus paavst tagasihoidliku tseremooniaga, mille järel ta teenis väsimatult inimesi ligi 27 aastat. Kogu seda perioodi iseloomustasid pastoraalsed teekonnad, mille ajal Johannes Paulus II kuulutas armastuse- ja rahusõnumit. 129 maailma riiki külastades läbis paavst enam kui miljon kilomeetrit.

Johannes Paulus II troonipärijaks valiti sakslane Joseph Ratzinger, kes valis endale Benedictus XVI nime. 2013. aastal teatas ta ootamatult, et kavatseb paavsti ametist tagasi astuda ja kardinalid valisid konklaavil uueks paavstiks argentiinlase Jorge Mario Bergoglio.

Franciscus

Noorpõlves õppis tulevane paavst keemiat ja tegeles mõnda aega erialase tööga. Vaimuliku kutsumust tundes alustas Jorge Mario Bergoglio õpinguid vaimulike seminaris ja astus 1958. aastal jesuiitide ordusse. Mõnda aega õpetas ta Buenos Airese katoliiklikes koolides kirjandust ja psühholoogiat. Pärast teoloogiaõpinguid pühitseti Bergoglio 1969. aastal preestriks. 1973. aastal andis ta mungatõotuse ja määrati Argentiina jesuiitide provintsiaaliks.

Paar aastat elas tulevane paavst Hispaanias, kaitses seal doktoriväitekirja ja sai teoloogiadoktori kraadi. Pärast kodumaale naasmist määrati ta Buenos Airese abipiiskopiks ja hiljem peapiiskopiks. 2001. aastal ülendas tollane paavst Johannes Paulus II Bergoglio kardinaliks. Pärast kardinaliks saamist osales Bergoglio 2005. aasta konklaavis, mis kutsuti kokku pärast Johannes Paulus II surma. Juba siis peeti teda sobivaks paavstikandidaadiks, aga tookord valisid kardinalid paavstiks Joseph Ratzingeri.

2013. aasta konklaavi otsus sai Bergoglio elu pöördepunktiks: ta valiti kogu maailma katoliiklaste peaks. Uus paavst valis omale Franciscuse nime askeetliku eluviisi järgi tuntud Assisi Franciscuse järgi. Esimene Uuest maailmast pärit argentiinlasest paavst on toonud katoliku kiriku ellu uusi tuuli. Ka ilmalikud hindavad teda kui liberaalset ja tolerantset kirikujuhti. Paavst Franciscus rõhutab tagasihoidlikkust, lihtsust, alandlikkust, kasinust ja on loobunud liigsest hiilgusest.

Jah, tellin müntide komplekti „Paavstid Johannes Paulus II ja Franciscus“ hinnaga 4eurot (+ pakkimis- ja saatekulud 5,99 eurot). Arve tasun lähimas postkontoris saadetise kättesaamisel.

Võin tellitud toote tagastada 15 päeva jooksul selle kättesaamisest.  

Tarneaeg on 3 - 5 tööpäeva.

Esitan oma isikuandmed OÜ-le Eesti Mündiäri vabatahtlikult ning nõustun nende kasutamisega tellimuste täitmise ja otseturunduse eesmärgil kooskõlas Eesti Vabariigi isikuandmete kaitse seaduse nõuetega.

Töötleme Teie isikuandmeid ettevõtte õigustatud huvi – toodete kohta teabe jagamise: teenuste osutamise, turunduse ja statistika – eesmärgil. Võite andmete töötlemise ükskõik millal peatada, andes sellest teada telefoni, e-posti või kirja teel. Teatame, et Teie isikuandmete kaitsmiseks rakendatakse vajalikke turvameetmeid. Jagame Teie andmeid ainult nende ettevõtetega, kes osutavad meile lepingupõhiseid teenuseid. Lisateavet isikuandmete töötlemise kohta leiate meie veebilehelt myndiari.ee. Soovi korral on Teil võimalik saada kogu teave isikuandmete töötlemise kohta posti teel.