Konstantin Pätsi ümbermatmise aastapäeval annab Eesti Mündiäri välja Eesti esimesele presidendile pühendatud kullatud meenemedali, mis avab uue ajaloolise medalite sarja “Eesti tuntud inimesed”. 10% avamedali müügitulust annetatakse Konstantin Pätsi Muuseumile riigivanema mälestussamba rajamiseks.


Ilmub Eesti ajaloo võtmekujudele pühendatud medalite sari21. oktoobril möödub 23 aastat Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi ümbermatmisest Metsakalmistule. Aastapäeva puhul annab Eesti Mündiäri koostöös Konstantin Pätsi Muuseumiga välja Konstantin Pätsile pühendatud meenemedali, mis on ühtlasi ka lähitulevikus kollektsionäärideni jõudva Eesti ajaloo tähtsaimatele tegelastele pühendatud erimedalite kollektsiooni „Eesti tuntud inimesed“ avamedal. Medalite kogus on limiteeritud, neid müüakse kokku 7500 eksemplari.
 
Eesti ajaloo suurkujudest on Konstantin Pätsi kõrval medalitel jäädvustatud näiteks Carl Robert Jakobson, Anton Hansen Tammsaare, Lydia Koidula, Gustav Ernesaks, Jakob Hurt, Friedrich Reinhold Kreutzwald, Johan Laidoner, Johann Voldemar Jannsen jt.Kollektsiooni tegelastevaliku, mis hõlmab Eesti ajaloo suurkujud, on teinud ajaloolane Küllo Arjakas. “Oleme kõiki neid tegelasi oma haridusteel õppinud ja nende nimed on samuti kõikides kooliprogrammides,” lisas Arjakas.
 
Ilmub Eesti ajaloo võtmekujudele pühendatud medalite sari “Kollektsioon „Eesti tuntud inimesed” jäädvustab meie ajaloo eri perioodidel tegutsenud Eestile tähtsaid ja teenekaid isikuid. Medalite kujunduse loob andekas Eesti disainer Margus Kadarik, kelle teosed toovad meieni peatunud hetke Eesti riigi minevikust,” ütles Eesti Mündiäri juhataja Sigrid Varemäe.
 
Kollektsiooni esimene medal „Konstantin Päts 1874-1956” on kaetud puhta 24-karaadise kullaga. Medal on vermitud Suurbritannias, ühes vanimas ja sügavate traditsioonidega rahapajas. “Igalt müüdud Konstantin Pätsile pühendatud medalilt annetab Eesti Mündiäri 10% Eesti esimese presidendi mälestussamba rajamiseks Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks aastal 2018,” lisas Sigrid Varemäe.
 
„Konstantin Päts on eestlastele sama, mis George Washington ameeriklastele. Kas ükski ameeriklane kujutaks ette, et nende riigi pealinnas puudub ausammas George Washingtonile? Arvan, et Eesti riigi 100. sünnipäevaks tuleks pealinna rajada mälestusmärk riigi esimesele valitsusjuhile ja esimesele presidendile,“ ütles Konstantin Pätsi Muuseumi esimees Trivimi Velliste.
 
Ilmub Eesti ajaloo võtmekujudele pühendatud medalite sariEesti Mündiäri on ka varasematel aastatel Eesti ajaloole tähelepanu pööranud, andes välja mitmeid medalikollektsioone. Näiteks 2010. aastal Eesti Vabariigi aastapäeva eel jõudis kollektsionäärideni Eesti tähtsaimatele ajaloosündmustele pühendatud menukas erimedalite kogu „Eesti Ajaloopärand“, mis jäädvustas Eestile olulisi ajaloosündmusiKaali meteoriidi kukkumisest Euroopa Liiduga ühinemiseni. 2011. aastal anti esmakordselt välja praeguselt Eesti alalt leitud haruldaste ajalooliste müntide kollektsioon “Eesti mündid läbi aegade”, mis koosnes vanade väärtuslike müntide koopiatest – esimestest 13. sajandi teenaritest Teise maailmasõja eelsete kroonideni.
 
Sigrid Varemäe sõnul on eestlaste huvi müntide ja medalite kollektsioneerimise vastu läbi aegade olnud suur ning säärased medalid ja mündid on osutunud väga populaarseteks kollektsioneerimisesemeteks. “Need kollektsioonid tähtsustavad Eesti ajaloo ja kultuuri väärtust ning omavad emotsionaalset ja rahvuslikku väärtust.Ühtlasi sobivad sellised meened ideaalselt ka kingituseks,” sõnas Varemäe.
 
Eesti Mündiäri tegeleb kollektsioonmüntide- ja medalite müügiga. Eesti Mündiäri kuulub 1994. aastal Norras asutatud Samlerhuset Groupile. Ettevõte tegutseb14 erineval turul Euroopas ning Hiinas. Kollektsioonimüntide valdkonnas teeb Samlerhuset Group koostööd riiklike rahapadadega ja rahvusvaheliste suurürituste organisaatoritega nagu FIFA ja IOC. Samlerhuset Group on Norra Rahapaja ja Berliinis toimuva World Money Fair’i kaasomanik.

Rohkem infot >>