Kohe pärast mündivalukojast väljumist on värskelt vermitud münt kauni läikega ning sel puuduvad vähimadki kriimud, plekid ja laigud. Pärast käibele laskmist hakkab mündi pind pöördumatult tuhmuma ning kattub mõnikord paatina või roostega. Seega, kuidas tuleks hoolt kanda oma kogu eest, et see näeks alati välja sama kena nagu ostmise päeval?

 

Kuidas puhastada münte ja medaleid

Universaalset, ohutut müntide puhastamise viisi ei ole olemas. Enamiku mustust saab eemaldada vee ja leebetoimelise puhastusvahendi, nt lasteseebi abil. Tõrksama mustusega tuleb toime lahjendamata piiritus või atsetoon, kuid ärge kasutage küünelakieemaldit ega lauahõbeda puhastusvedelikku. Kitsast kujutise või teksti murdekohta võib väga ettevaatlikult puhastada pehme hambatikuga.

Mündid loputage ühekaupa plast- või klaasnõus, mitte väga tugevasti hõõrudes. Võtke puhaste sõrmedega mündiservast kinni, et mitte jätta jälgi mündi esi- või tagaküljele. Pärast esimest pesu loputage eksponaate veel korra värskes vees või atsetoonis, seejärel mässige need puhta lapi sisse ja vajutage õrnalt kuivaks. Ärge kuivatage münte ja medaleid õhu käes, kuna aurustuv vesi jätab nende pinnale kirme. Seda võimaldab vältida destilleeritud vee või laboratoorse atsetooni kasutamine.


Väärismetallmüntide puhastamine

Väärismetallid reageerivad harva keemiliselt. Seega, kui vask-, pronks- ja messingmündid kipuvad suhteliselt kergesti roostetama, siis kuld ja plaatina on turvalisemad. Harilikult piisab, kui pesta neid seebiga. Keemiliselt pisut reaktiivsem on hõbe, mis kipub tumenema, eriti mündialbumites kaitsekapslites hoidmise ajal. Tõrksa mustuse kõrge prooviga hõbemüntidel eemaldab ammoniaagilahus. Seda võib kasutada ainult puhta hõbeda korral, hõbeda ja vase sulamid on lahuse toime suhtes väga tundlikud. Hõbemüntide puhastamine on väga keeruline, professionaalid kasutavad selleks sageli kuivmeetodeid, kuumutades metalli põleti kohal.

Müntide puhastamise erimeetodid seisnevad harilikult vannide tegemises, millesse kastetakse münt täpselt kindlaksmääratud ajaks. Kastke münt lahusesse spetsiaalses korvikeses, et vedelik pääseks mündile igast küljest ühtlaselt ligi. Enne eriti hinnalise mündi puhastamist tasub teha üldine tööproov samast toormest valmistatud vähem väärtusliku eksemplariga, mis pärineb samast perioodist. Sel viisil veendute, et väärtuslik münt ei saa kahjustada. Mustuse eemaldamine antiiksetelt, ainulaadsetelt ja eriti hinnalistelt müntidelt tasub jätta professionaalide hooleks, kes valivad selleks sobivaimad vahendid. Pidage meeles, et parem on olla määrdunud mündi omanik kui kahjustada münti puhastamise käigus.