Logi sisse

Tere

688 60 90
Teie ostukorv on tühi.


8. augustil kell 16.00 toimub merepäevade ürituste raames Margus Kadariku näituse "Mereäärse rahva lugu" avamine, kus autor eksponeerib medaleid ja skulptuure.
 

"Mereäärse rahva lugu" Kuressaare RaegaleriisMerelise näituse ettevalmistustööd algasid skulptor Margus Kadarikul ilmselt juba päris ammu, kuid kindlasti on üheks asukoha valiku põhjuseks see, et juba seitse aastat saab ta oma päriskoduks nimetada Saaremaad, täpsemalt mereäärset küla Sutu lahe ääres.
 
Raegalerii näitusel "Mereäärse rahva lugu" on põhirõhk Kadariku erinevatel aegadel loodud medalitel, neid on nii vanemast kui verivärskest perioodist. Tänu õnnelikule juhusele on kunstnik viimased aastad saanud töötada kahe mahuka Eestit puudutava medalisarja loomisega: "Eesti Ajaloopärand" ja "Eesti tunnustatud inimesed". Mõlemad sarjad on tehtud tellimustööna Eesti Mündiäri OÜ-­le, mis on osa suuremast põhjamaid hõlmavast kontsernist Nordic Moneta, mis tegeleb medalite ja numismaatika valdkonnaga paljudes maades, sh. ka kõigis Balti riikides. Margus Kadariku koostöö selle firmaga algas juba aastaid tagasi ja kestab edasi kuni ligi 30-medaline Eesti tunnustatud inimeste sari valmis saab.
 
Margus Kadarik on sündinud 1953. aastal Tartus. Ta on lõpetanud 1978. aastal cum laude ERKI metallehistööde kateedri. Tema diplomitööks olid pronksivalu medalid teemal “Inimene ja meri“. Diplomitöö koosnes kümnekonnast medalist, neist nii mõnigi on eksponeeritud Raegalerii näitusel (juhendaja õppejõud Lilian Linnaks).
 
Vaatamata sellele, et Margus Kadarik õppis ERKIs põhiliselt ehtekunsti, sai tema loominguks siiski skulptuur ning peale lõpetamist on ta järjepidevalt selles vallas ka tegutsenud. „ Ju siis oli õppimisajal piisavalt palju skulptuuritunde, et minus tekkis huvi selle kunstiliigi vastu“, põhjendab kunstnik oma loomingulise tee valikut.
 
Margus Kadarik on tegutsenud ka vabakutselise kunstnikuna, kuid enamus oma tööaastatest on ta järjepidevalt olnud skulptuuri ja joonistamise õppejõud, juhatanud üldkunsti osakonda ning andnud plastilist anatoomiat nii ERKIs kui hilisema nimega Eesti Kunstiakadeemias. Kokku kestis tema pedagoogiline karjäär ligi 30 aastat ning selle krooniks on professori aunimetus. Eriline huvi on Kadarikul läbi aegade olnud medalite ja müntide vastu. Ka osalemist avalikel näitustel alustas ta 1979. aastal peamiselt medalite ja skulptuuridega, aga ka maaliga. Personaalnäitused on toimunud Tallinnas, Kunstisalongis 1988. aastal ja Disainigaleriis 2005. aastal.
 
Alates 1989. aastast on ta Eesti Kunstnike Liidu liige. Margus Kadarik on osalenud pea kõikidel Eesti Panga mündikonkurssidel ning võitnud viie mündi vermimisvõidu. Samuti on ta Eesti Vabariigi esimese kullast meenemündi autoriks­ Kalevipoja temaatikaga. Ta on loonud ca 300 medalit erinevates tehnikates: stants, valu, galvanoplastika, aga ka mitmeid pronksi­ kui ka alumiiniumvalus teostatud skulptuure. Kadarik on võtnud osa paljudest skulptuurikonkurssidest: nt. J. Smuuli monumendikonkurss­ 3. koht, A. Uustulndi konkurss­ 2. koht. Viimastel aastatel on skulptor loonud ka installatsioone alumiiniumist, terasest ja plastikust; sh. ka kineetilisi skulptuuriseadeid.
 
Näitus jääb avatuks kuni 6. septembrini 2014.