Esimeseks õiglasest kullast vermitavaks tooteks Eestis on kolme Balti riigi: Eesti, Läti ja Leedu iseseisvust tähistav medal, mis jõuab turule veebruaris. 18 mm läbimõõduga puhtast 999,9 Fairmined kullast vermitud iseseisvusmedalite tiraaž on kõigest 100 tk kogu maailmas.
“Ehkki võiks eeldada, et vastutustundlikult toodetud kuld on tänapäeval elementaarne, siis nii see kahjuks alati pole,” selgitas Eesti Mündiäri turundusjuht Liina Hallik. “Turul on liikvel palju arengumaadest pärit kulda, mille tootmisel läbipaistvusest, eestilisusest ja lugupidamisest inimeste ja looduse vastu rääkida ei saa,” ütles Hallik. “Kuigi tundmatu päritoluga kuld pole tingimata ebaeetiliselt toodetud, tuleb iga aastaga juurde üha rohkem kollektsionääre, kelle jaoks on tähtis, et ostetud toote taust ja lugu oleks neile teada. Eesti Mündiäri peab oluliseks, et meie müüdud tooted vastaksid neile standarditele,” lisas Hallik.
Eesti turule vermitavate müntide ja medalite jaoks kasutatav kuld pärineb väikesest sertifitseeritud ja regulaarselt kontrollitavast Kolumbia kaevandusest. Õiglaselt toodetava kulla ostmine tagab lisaks keskkonnasäästlikule tootmisele kohalikule kogukonnale kindlustunde ja elamisväärse sissetuleku.
Fairmined on 2004. aastal asutatud rahvusvahelise õiglase kaevandamise ühenduse kaubamärk. Ühendus koondab käsitöö- ja väiketootjaid ning selle eesmärgiks on toetada kaasaegset sotsiaalselt ja keskkonnateadlikult vastutustundlikku kaevandamist. Fairmined kulla kohta saab lähemalt lugeda siit: http://www.fairmined.org/what-is-fairmined/