Logi sisse

Tere

688 60 90
Teie ostukorv on tühi.
Münt „D-päev“

Teine maailmasõda oli inimkonna ajaloo suurim relvastatud konflikt, mis muutis inimeste, riikide ja tervete mandrite saatust. Otsustavaks pöördeks selle käigus sai nn D-päev – esimene liitlaste maabumise päev Normandias. Prantsusmaa, tähistades selle sündmuse 75. aastapäeva, emiteeris 50-eurose kuldmündi. See on vermitud vastutustundlikul teel saadud kullast. Prantsuse rahapaja, kasutades sertifitseeritud kaevandustest saadud kulda, näitab sellega eeskuju Euroopa ja maailma teistele rahapajadele. 

D-päeva 75. aastapäeva mälestuseks vermitud mündi esiküljel on sõjalennukid ja neist langevarjudega laskuvad sõdurid. Esiküljel on kujutatud ka sõjalaeva. Nende kujutiste vahel on kiri „D-DAY“ (D-päev) ja arv „75“. Mündi tagaküljel on kujutatud operatsioonil „Neptunus“ osalenud riikide: Prantsusmaa, Madalmaade, Uus-Meremaa, Poola, Austraalia, USA, Norra, Ühendkuningriigi, Tšehhoslovakkia, Kanada ja Belgia lipud. Keskel olev arv märgib mündi nimiväärtust (50 eurot). All on mündi väljalaskeaasta. 

Koostöö Monnaie de Paris’ ja Fairmined standardi loojate, Vastutustundliku Kaevandamise Liidu vahel algatas Euroopa üks suurimaid mündilevitajaid Samlerhuset Group, mille osaks on ka Eesti Mündiäri. Samlerhuset Group on aidanud Fairmined ühendusel luua münditööstuses häid ärivõimalusi ning on kinnitanud suure tellimuse Fairmined õiglaselt kaevandatud kullast Prantsuse mündi valmistamiseks, mida pakutakse nende mündikollektsionääride turgude kaudu kogu Euroopas.

Monnaie de Paris võtab juhirolli, olles positiivseks eeskujuks ka teistele rahapajadele vastutustundlikult kaevandavate kullakaevurite toetamisel. Lisaks sellele pakub ta Prantsusmaa ja Euroopa mündikollektsionääridele võimaluse toetada Fairmined sertifikaadiga kaevandusorganisatsioone ning osta sellest väga haruldasest ja eetilise väärtusega kullast münt.

2004. aastal asutatud Vastutustundliku Kaevandamise Liit on ülemaailmne algatus, mille eesmärk on muuta käsitööl põhinev ja väiksemahuline kaevandamine sotsiaalseks ja keskkonnateadlikuks tegevuseks, et parandada käsitsi kaevandavate ja väiketootjatest kaevurite, nende perede ja kogukondade elukvaliteeti. Võimaldamaks vastutustundlikele kaevuritele ligipääsu õiglastele tarneahelatele, töötas Vastutustundliku Kaevandamise Liit välja õiglase kaevandamise Fairmined standardi. Praeguseks on tänu IDB-MIF-i, Šveitsi kella- ja ehtetootja Chopard’i ja paljude teiste toetusele hankinud Fairmined sertifikaadi üksteist kaevandusorganisatsiooni neljast riigist ning rohkem kui 120 ettevõtet 21 riigist on ühinenud Vastutustundliku Kaevandamise Liiduga, et töötada Fairmined kullaga ja lisada oma toodetele väärtust. 

Mis teeb mündi veelgi erilisemaks on tema vermimispäev. Münt vermitakse Pariisi Rahapajas täpselt Normandia dessandi toimumise kuupäeval – 6. juunil. Rohkem infot mündi kohta leiad SIIT.