Logi sisse

Tere

688 60 90
Teie ostukorv on tühi.


Numismaatikaühingud, antikvariaadid, vanavaralaadad – kõigist nendest kohtadest otsivad algajad numismaatikud eksemplare oma kogudesse. Vahel pöördub asjatundlike teadmiste puudumine nende vastu – nad ostavad halvas seisukorras või kõrgema hinnaga münte. Kust saab parimat teavet numismaatide kohta ja kus on kõige ohutum oma kogu uute eksemplaridega täiendada?

 

Numismaatikaühingud

Ostmist kergendab suuresti võimalus küsida nõu kelleltki kogenumalt. Seetõttu tasub ühendust võtta teiste numismaatikutega. Paljudes linnades tegutsevad kohalikud numismaatikaühingud, mis on turvaline kollektsionääride toetamise koht. Nendes on võimalik ka ohutult eksemplare teiste kollektsionääridega vahetada ning kolleegide asjatundlik abi on käeulatuses. Kuhu aga minna, kui teil puudub kontakt professionaalidega?


Numismaatikakauplused ja -oksjonid

Väga turvalised ostukohad on loomulikult erikauplused. On vähe tõenäoline, et saate sealt võltsingu või kõrgendatud hinnaga mündi. Hinnad on sageli väljalaskehinnad või nendele lähedased. Numismaatikakauplusi leidub suuremates linnades, paljud neist pakuvad oma teenuseid ka internetis.

Kõige hinnalisemad mündid on saadaval numismaatikaoksjonitel. Seal kaubeldakse kõige väärtuslikemate, antiiksete numismaatidega. Oma väärtuse tõttu on müüdavad esemed alati hästi läbi uuritud ja kirjeldatud ning nende soetamisega seotud oht on väga väike. Väljapandud eksemplaridega saab tutvuda enne oksjonit välja antavas kataloogis. Sama turvaliselt saab esemeid soetada numismaatikaürituste ja -messide ajal.


Juhusliku leiu otsimine

Hinnalise eksemplari leidmine tagasihoidlike müntide hulgast vanavaralaadal on otsekui loteriivõit. Samamoodi nagu tõelistel loteriidel, enamik mängijaist kaotab. Antikvariaatidest ja kirbuturgudelt võib mõnikord leida põnevaid münte soodsa hinnaga, kuid seda juhtub väga harva. Just vanavaralaatadel kaubeldakse tõendamata ehtsusega müntidega, seetõttu ei ole raske ostjat eksitada.

Samasuguse ettevaatlikkusega tuleks läheneda ostmisele internetioksjonitel. Enamjaolt on müüjad ausad, kuid üksikud petturid võivad raskusteta müüa teile võltsingu või saata teistsuguse mündi, kui olete oksjonil ostnud (nt halvemas seisukorras). Seetõttu tasub alati kontrollida isikut, kellelt internetioksjonil ostate (nt lugedes teiste kasutajate jäetud kommentaare). Samuti tasub kokku leppida ostu isiklikus kättesaamises ja kontrollida seda müüja juuresolekul.


Ostmine emitendilt

Uusi väljalaskeid tasub osta otse allikast. Eesti puhul saab kollektsiooni- ja meenemünte osta Tallinnas Eesti Pangast või selle veebilehelt. Samuti on need müügil suuremate linnade teatud postkontorites ning OÜs Eesti Mündiäri. Keerulisem on olukord välismaiste müntidega – neid on parem osta kontrollitud müüjatelt, nt numismaatika kauplustest.


Millele tähelepanu pöörata

Hinnalised mündid peavad olema varustatud müntide ehtsust tõendava sertifikaadiga, mis kinnitab nende identifikatsiooni ja säilimise seisukorda. Need sertifikaadid tõendavad müntide väärtust, neid väljastavad numismaatide hindamisega tegelevad ettevõtted. Hea oleks ka, kui mündid on turvaliselt pakendatud – mündikarpi või kaitsekapslisse.

Väiksema väärtusega eksemplaride puhul piisab ehtsust tõendava sertifikaadi asemel kataloogiteabest. Numismaatikakataloogides on märgitud populaarsete müntide tavahinnad sõltuvalt nende säilivusastmest. See teave aitab teil teha vastutustundlikke oste ja vahetada esemeid teiste kollektsionääridega.